


| Engine Power | 175 hp |
| Operating Weight | 17230 kg |
| Blade Capacity | 4.3 cum |
| Dozer Blade Type | SU Dozer Blade |
| Brand | SEM |
| Model | 816FR |















| Engine Power | 175 hp |
| Operating Weight | 17230 kg |
| Blade Capacity | 4.3 cum |
| Dozer Blade Type | SU Dozer Blade |
| Brand | SEM |
| Model | 816FR |
| Dozer Blade Width | 3140 mm |
| Dozer Blade Height | 1240 mm |
| Dozer Type | Track Type Dozer |
| Shoe width | 510 mm |
| Optional Ripper | Yes |
| Engine Model | Weichai WD10G178E25 |
| Ground Pressure | 68 kPa |
| Min Turning Radius | 3.61 m |
| Hydraulic Pump type | Pilot Control |
| Hydraulic Pump Relief pressure | 19 Mpa |
| No of Track Roller | 6 each side |
| No of Carrier Roller | 2 each side |
| No of Track Shoes | 37 each side |
| Max drop below ground | 430 mm |
| Condition | New |


Have a requirement?
Chat with us