| Brand | Semikron |
| Part Number | SKKH 42/12 E |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Package Type | SEMIPACK1 |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 1200 V |
| Brand | Semikron |
| Part Number | SKKH 42/12 E |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Package Type | SEMIPACK1 |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 1200 V |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 1200 V |
| Surge Current Rating | 1 kA |
| Pin Count | 5 |
| Dimensions | 93 x 20 x 30 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 150 mA |
| Maximum Gate Trigger Voltage | 3 V |
| Maximum Holding Current | 250 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Peak On-State Voltage | 1.95 V |
| Rated Average On-State Current | 40 A |
| Repetitive Peak Off-State Current | 15 mA |
| Thyristor Type | SCR Module |

Have a requirement?
Chat with us