

| Brand | Semikron |
| Part Number | SKKT 57/12 E |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Package Type | G 12 |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 1200 V |
| Brand | Semikron |
| Part Number | SKKT 57/12 E |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Package Type | G 12 |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 1200 V |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 1200 V |
| Surge Current Rating | 370 A |
| Pin Count | 4 |
| Dimensions | 55 x 45 x 24 mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Peak On-State Voltage | 2.2 V |
| Repetitive Peak Off-State Current | 5 mA |


Have a requirement?
Chat with us