

| Brand | Semikron |
| Part Number | SKKT 57/16 E |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Package Type | A 46 |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 1600 V |
| Brand | Semikron |
| Part Number | SKKT 57/16 E |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Package Type | A 46 |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 1600 V |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 1600 V |
| Surge Current Rating | 1500 A |
| Pin Count | 7 |
| Dimensions | 93 x 20 x 30 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 150 (Min) mA |
| Maximum Gate Trigger Voltage | 3 (Min) V |
| Maximum Holding Current | 250 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Peak On-State Voltage | 1.65 V |
| Rated Average On-State Current | 50 A |
| Repetitive Peak Off-State Current | 15 mA |
| Thyristor Type | SCR |


Have a requirement?
Chat with us