| Brand | Sensirion |
| Part Number | SHT31-ARP-B |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±0.3°C, ±2% RH |
| Interface Type | Analogue |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Brand | Sensirion |
| Part Number | SHT31-ARP-B |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±0.3°C, ±2% RH |
| Interface Type | Analogue |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Voltage |
| Resolution | 14 bit |
| Dimensions | 2.6 x 2.6 x 1 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.4 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | DFN |
| Pin Count | 8 |
| Sensor Function | Temperature & Humidity |


Have a requirement?
Chat with us