| Tilling Width | 3020 mm |
| Brand | Shaktiman |
| Overall Width (Feet) | 4.2 feet |
| Model Name/Number | Champion SRT-10 |
| Speed | Multi Speed |
| Overall Length | 3166 mm |













| Tilling Width | 3020 mm |
| Brand | Shaktiman |
| Overall Width (Feet) | 4.2 feet |
| Model Name/Number | Champion SRT-10 |
| Speed | Multi Speed |
| Overall Length | 3166 mm |
| Overall Height | 1196 mm |
| Tractor Power HP | 90-105 hp |
| Tractor Power kW | 67-78 kW |
| 3-Point Hitch Type | CAT-II & III |
| Frame Off-set | 62 mm |
| No. of Tines (L/C-90×8) | 66 |
| Number of Tines (L/C-80×7) | 66 |
| Standard Tine Construction | Curved / Square |
| Transmission Type | Gear |
| Max. Working Depth | 225 mm |
| Rotor Tube Diameter | 102 mm |
| Rotor Swing Diameter | 521 mm |
| Driveline Safety Device | Slip Clutch / Shear Bolt |
| Weight | 1006 kg |





Have a requirement?
Chat with us