| Brand | Shaktiman |
| Tilling Width | 887 mm |
| Model Name/Number | Mini Series SRT-0.8 |
| Overall Width (Feet) | 2.2 feet |
| Speed | Multi Speed |
| Type of Blade (L/C/J) | L//C/J |













| Brand | Shaktiman |
| Tilling Width | 887 mm |
| Model Name/Number | Mini Series SRT-0.8 |
| Overall Width (Feet) | 2.2 feet |
| Type of Blade (L/C/J) | L//C/J |
| Speed | Multi Speed |
| Rotor Tube Diameter | 73 mm |
| Driveline Safety Device | Shear Bolt |
| Weight | 167 kg |
| Number of Tines (L-70×6) | 16 |
| Number of Tines (J-40×7) | 30 |
| Rotor Swing Diameter | 412 mm |
| Overall Length | 1023 mm |
| Overall Height | 949 mm |
| Tractor Power HP | 12-22 hp |
| Tractor Power kW | 9-17 kW |
| 3-Point Hitch Type | Cat – I |
| Frame Off-set | 36 mm |
| Standard Tine Construction | Curved / Square |
| Transmission Type | Gear / Chain |
| Max. Working Depth | 152 mm |





Have a requirement?
Chat with us