| Tilling Width | 2105 mm |
| Brand | Shaktiman |
| Overall Width (Feet) | 3.2 feet |
| Model Name/Number | Semi Champion SRT-7 |
| Speed | Multi Speed |
| Overall Length | 2242 mm |













| Tilling Width | 2105 mm |
| Brand | Shaktiman |
| Overall Width (Feet) | 3.2 feet |
| Model Name/Number | Semi Champion SRT-7 |
| Speed | Multi Speed |
| Overall Length | 2242 mm |
| Overall Height | 1116 mm |
| Tractor Power HP | 65-80 hp |
| Tractor Power kW | 49-60 kW |
| 3-Point Hitch Type | Cat – II |
| Frame Off-set | 28 mm |
| No. of Tines (L/C-80×7) | 48 |
| No. of Tines (L/C-70/7) | 78 |
| No. of Tines (L/C-70×7) | 66 |
| No. of Tines (C/J-40×7) | 84 |
| No. of Tines (Spike-Type) | 70 |
| Standard Tine Construction | Curved / Square |
| Transmission Type | Gear Drive |
| Max. Working Depth | 203 mm |
| Rotor Tube Diameter | 89 mm |
| Rotor Swing Diameter | 480 mm |
| Driveline Safety Device | Shear Bolt / Slip Clutch |
| Weight | 554 kg |





Have a requirement?
Chat with us