| Overall Width (Feet) | 3.3 feet |
| Tilling Width | 2105 mm |
| Model Name/Number | Side Shift SRT-7 |
| Brand | Shaktiman |
| Speed | Multi Speed |
| Type of Blade (L/C/J) | L |













| Overall Width (Feet) | 3.3 feet |
| Tilling Width | 2105 mm |
| Model Name/Number | Side Shift SRT-7 |
| Brand | Shaktiman |
| Type of Blade (L/C/J) | L |
| Speed | Multi Speed |
| Rotor Tube Diameter | 89 mm |
| Rotor Swing Diameter | 480 mm |
| Driveline Safety Device | Slip Clutch / Shear Bolt |
| Weight | 587 kg |
| Number of Tines per Rotor | 48 |
| Overall Length | 2242 mm |
| Overall Height | 1165 mm |
| Tractor Power HP | 60-75 hp |
| Tractor Power kW | 45-56 kW |
| 3-Point Hitch Type | CAT-II |
| Frame Off-set | 350 - 725 mm |
| Standard Tine Construction | Curved / Square |
| Transmission Type | Gear |
| Max. Working Depth | 200 mm |



Have a requirement?
Chat with us