| Brand | Silicon Labs |
| Part Number | CP2105-F01-GM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Rate | 12 Mbps |
| Number of Transceivers | 1 |
| Pin Count | 24 |
| Brand | Silicon Labs |
| Part Number | CP2105-F01-GM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Rate | 12 Mbps |
| Number of Transceivers | 1 |
| Pin Count | 24 |
| Protocols Supported | USB to UART |
| Typical Single Supply Voltage | 3 → 3.6 V |
| Maximum Operating Temperature | 85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | QFN |
| Power Supply Type | Single |


Have a requirement?
Chat with us