| Brand | Silicon Labs |
| Part Number | SI7053-A20-IM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±0.3°C |
| Interface Type | Serial-I2C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Brand | Silicon Labs |
| Part Number | SI7053-A20-IM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±0.3°C |
| Interface Type | Serial-I2C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Output Type | Digital |
| Resolution | 14 bit |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.8 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.9 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | DFN |
| Pin Count | 6 |
| Sensor Function | Temperature |

Have a requirement?
Chat with us