| Dimensions | 29.4 x 24.2 x 8.2 cm |
| Part Number | 4170 |
| Model | F015 4170 JD |
| Cord Length | 1 m |
| Item Weight | 1.7 kg (without cable) |
| Cutting Capacity | Wood: 65 mmAluminium: 10 mmSteel: 4 mm |













| Dimensions | 29.4 x 24.2 x 8.2 cm |
| Part Number | 4170 |
| Model | F015 4170 JD |
| Cord Length | 1 m |
| Item Weight | 1.7 kg (without cable) |
| Cutting Capacity | Wood: 65 mmAluminium: 10 mmSteel: 4 mm |
| Stroke | Length : 18 mm |
| Application | Can cut easily upto 10 mm sheets in acrylic, 65 mm max cutting depth in ply |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Number of Items in Pack | 1 |
| Product Type | Jigsaw |
| Power Consumption | 400 W |
| Voltage | 220-230 V |
| No Load Speed | 3000 SPM |
Have a requirement?
Chat with us