| Voltage | 220-230 V |
| No Load Speed | 5500 RPM |
| Part Number | F015 5301 JE |
| Model | 5301 |
| Contents In The Box | Main Unit |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Voltage | 220-230 V |
| No Load Speed | 5500 RPM |
| Part Number | F015 5301 JE |
| Model | 5301 |
| Contents In The Box | Main Unit |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Max. Cut Depth | At 90º :- 64 mmAt 45º :- 48 mm |
| Item Weight | 4.4 kg |
| Wheel Bore Diameter | 20 mm |
| Power Consumption | 1300 W |
| Disc Diameter | 184 mm |
| Product Dimensions (LxBxH) | 36.6 x 27.4 x 24.4 cm |
| Number of Items in Pack | 1 |
| Application | Rip cutting of Hard and soft ply woods.Bevel cutting of various woods.Cutting plastics and polymer sheets.Cutting aluminum metal sections. |
Have a requirement?
Chat with us