| Seating Capacity | 19 Seater, 12 Seater, 13 Seater |
| Fuel Type | Diesel |
| Brand | SML |
| Model Name/Number | EcoMax LR 2815 |
| Warranty | 3 years / 3 lakh km on engine, 1 year unlimited km on vehicle |
| Max. Power | 101 hp@2800 rpm |











| Fuel Type | Diesel |
| Brand | SML |
| Model Name/Number | EcoMax LR 2815 |
| Warranty | 3 years / 3 lakh km on engine, 1 year unlimited km on vehicle |
| Max. Power | 101 hp@2800 rpm |
| Clutch | 260 mm dia |
| Electricals / Battery | 12 V, 120 Ah |
| Emission Norms Compliance | BSIV |
| Fuel Tank Capacity | 70 Litres |
| Gearbox | Synchromesh |
| Max. Torque | 310 Nm@1500 rpm |
| Transmission | 5 speed manual (5F+1R) |
| Seating Capacity | 19 Seater, 12 Seater, 13 Seater |
| Overall Length | 5668 mm |
| Axle Configuration | 4 x 2 |
| Front Axle | Forged I section, Reverse Elliot type |
| Front Suspension | Semi elliptical leaf springs, With telescopic shock absorbers |
| Front Track | 1640 mm |
| Ground Clearance | 206 mm |
| GVW | 4500 kg |
| Overall Height | 2500 mm |
| Overall Width | 2000 mm |
| Rear suspension | Parabolic leaf springs, With telescopic shock absorbers |
| Rear Track | 1486 mm |
| Turning Circle Radius | 11 m |
| Tyres | 7 R 16 - 12PR, 7.00x16 - 14PR (Optional), 4+1 tyres |
| Wheelbase | 2815 mm |
| Air Conditioning | Optional |
| Automatic Transmission | No |
| Bottle Holder | Available on each seat |
| Driver Seat Type | 4 way adjustable |
| Front Windshield | Single piece laminated glass |
| Hatrack | Tubular |
| Instrument Cluster | Analog |
| Openable Quarter Ventilation Glass | No |
| Passenger Seat Type | Bench seats |
| Rear Windshield | Single piece tempered glass |
| Side Windows | Sliding glass |
| Steering Adjustment | Tilt and telescopic |
| Steering Type | Power Steering |
| Telematics/GPS Tracking | No |
| ABS | Yes |
| Emergency Exit | Rear emergency door |
| Fire Extinguisher | Yes |
| First Aid Box | Yes |
| Fog Light | No |
| Grab Handle | Available on each seat |
| Guide/Grab Rail | Yes |
| Peep Window | No |
| Retarder | No |
| Roof Hatch | No |
| Service Brakes | Hydraulic brakes, With auto slack adjuster |
| Tubeless Tyres | No |
| Window Guardrail | Yes |

Have a requirement?
Chat with us