| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | BTA08-600CRG |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-220AB |
| Dimensions | 10.4 x 4.6 x 15.9 mm |
| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | BTA08-600CRG |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-220AB |
| Dimensions | 10.4 x 4.6 x 15.9 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 50 mA |
| Maximum Holding Current | 25 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Pin Count | 3 |
| Rated Average On-State Current | 8 A |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 600 V |

Have a requirement?
Chat with us