| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | BTB41-600BRG |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TOP3 |
| Pin Count | 3 |
| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | BTB41-600BRG |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TOP3 |
| Pin Count | 3 |
| Rated Average On-State Current | 40 A |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 600 V |
| Repetitive Peak Off-State Current | 5 mA |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 600 V |
| Surge Current Rating | 420 A |
| Dimensions | 15.5 x 4.6 x 21.1 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 100 mA |
| Maximum Holding Current | 80 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Peak On-State Voltage | 1.55 V |

Have a requirement?
Chat with us