| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | L298P |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 46 V |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Motor Type | Brushed DC |
| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | L298P |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 46 V |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Motor Type | Brushed DC |
| Pin Count | 20 |
| Output Configuration | Dual Full Bridge |
| Dimensions | 16 x 11.1 x 3.6 mm |
| Inverter Power Rating | 25 W |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 46 V |
| Maximum IGBT Collector Current | 4 A |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.8 V |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Package Type | PowerSO |


Have a requirement?
Chat with us