| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | LED6001 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Supply Current | 7 mA |
| Number of Segments | 1 |
| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | LED6001 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Supply Current | 7 mA |
| Number of Segments | 1 |
| Pin Count | 16 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5.5 → 36 V |
| Current Accuracy | ±4% |
| Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | HTSSOP |

Have a requirement?
Chat with us