| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | LIS2DS12TR |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Sensitivity | 0.488 mg/LSB |
| Maximum Operating Supply Voltage | 1.98 V |
| Number of Axis | 3 |
| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | LIS2DS12TR |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Sensitivity | 0.488 mg/LSB |
| Maximum Operating Supply Voltage | 1.98 V |
| Number of Axis | 3 |
| Sensor Type | Accelerometer |
| Maximum Frequency Response | 400 kHz |
| Minimum Frequency Response | 0 kHz |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | LGA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.62 V |
| Pin Count | 12 |
| Technology | Analogue, Digital |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |

Have a requirement?
Chat with us