| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | LIS331DLHTR |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface Type | I2C, SPI |
| Sensitivity | 4.3 mg/digit |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | LIS331DLHTR |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface Type | I2C, SPI |
| Sensitivity | 4.3 mg/digit |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Axis | 3 |
| Sensor Type | Accelerometer |
| Maximum Frequency Response | 400 kHz |
| Minimum Frequency Response | 0 kHz |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | LGA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.16 V |
| Pin Count | 16 |
| Technology | Digital |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |

Have a requirement?
Chat with us