| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | LIS344ALH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Sensitivity | 3.3 V/g |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Axis | 3 |
| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | LIS344ALH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Sensitivity | 3.3 V/g |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Axis | 3 |
| Sensor Type | Accelerometer |
| Maximum Frequency Response | 500 Hz |
| Minimum Frequency Response | 1 Hz |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | LGA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.4 V |
| Pin Count | 16 |
| Technology | Analogue |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |

Have a requirement?
Chat with us