

| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | STGB10M65DF2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | STGB10M65DF2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Dimensions | 10.4 x 9.35 x 4.6 mm |
| Gate Capacitance | 840 pF |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 650 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 20 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20 V |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Maximum Power Dissipation | 115 W |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | D2PAK (TO-263) |


Have a requirement?
Chat with us