| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | STGF20V60DF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | STGF20V60DF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Dimensions | 10.4 x 4.6 x 15.75 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 600 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 40 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20 V |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Maximum Power Dissipation | 167 W |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | TO-220 |
| Switching Speed | 1 MHz |

Have a requirement?
Chat with us