

| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | STGW60H65DFB |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | STGW60H65DFB |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Dimensions | 15.75 x 5.15 x 20.15 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 650 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 80 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20 V |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Maximum Power Dissipation | 375 W |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | TO-247 |


Have a requirement?
Chat with us