| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | STP16CP05XTTR |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Supply Current | 11.7 mA |
| Number of Segments | 16 |
| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | STP16CP05XTTR |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Supply Current | 11.7 mA |
| Number of Segments | 16 |
| Pin Count | 24 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V, 5 V |
| Dimensions | 7.8 x 4.4 x 1 mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Digits | 16 |
| Package Type | TSSOP |

Have a requirement?
Chat with us