

| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | STTH16R04CT |
| Maximum Forward Current | 16 A |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-220AB |
| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | STTH16R04CT |
| Maximum Forward Current | 16 A |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-220AB |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Pin Count | 3 |
| Diode Configuration | Common Cathode |
| Dimensions | 10.4 x 4.6 x 15.9 mm |
| Maximum Forward Voltage Drop | 1.75 V |
| Maximum Reverse Voltage | 400 V |
| Diode Technology | Silicon Junction |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |


Have a requirement?
Chat with us