| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | STTH5L06B-TR |
| Maximum Forward Current | 5 A |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | DPAK (TO-252) |
| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | STTH5L06B-TR |
| Maximum Forward Current | 5 A |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | DPAK (TO-252) |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Pin Count | 3 |
| Diode Configuration | Single |
| Dimensions | 6.6 x 6.2 x 2.4 mm |
| Maximum Forward Voltage Drop | 1.05 V |
| Maximum Reverse Voltage | 600 V |
| Diode Technology | Silicon Junction |


Have a requirement?
Chat with us