| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | T405-800B-TR |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | DPAK (TO-252) |
| Pin Count | 3 |
| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | T405-800B-TR |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | DPAK (TO-252) |
| Pin Count | 3 |
| Rated Average On-State Current | 4 A |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 800 V |
| Repetitive Peak Off-State Current | 1 mA |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 800 V |
| Surge Current Rating | 31 A |
| Dimensions | 6.73 x 6.22 x 2.4 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 5 mA |
| Maximum Holding Current | 10 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Peak On-State Voltage | 1.56 V |


Have a requirement?
Chat with us