| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | T835-600G |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | D2PAK (TO-263) |
| Pin Count | 3 |
| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | T835-600G |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | D2PAK (TO-263) |
| Pin Count | 3 |
| Rated Average On-State Current | 8 A |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 600 V |
| Repetitive Peak Off-State Current | 0.005 mA |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 600 V |
| Surge Current Rating | 84 A |
| Dimensions | 10.28 x 9.35 x 4.6 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 35 mA |
| Maximum Holding Current | 35 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Peak On-State Voltage | 1.55 V |


Have a requirement?
Chat with us