| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | TDA7266D |
| Amplifier Type | Class-AB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Pin Count | 20 |
| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | TDA7266D |
| Amplifier Type | Class-AB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Pin Count | 20 |
| Power Supply Type | Single |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Application | Monitor, Portable Audio Equipment |
| Dimensions | 16 x 11.1 x 3.3 mm |
| Input Signal Type | Single |
| Maximum Power | 7 W @ 8 Ω |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Package Type | PowerSO |
| Typical Single Supply Voltage | 3.5 → 12 V |



Have a requirement?
Chat with us