| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | VNH3SP30TR-E |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 36 V |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Motor Type | Brushed DC |
| Brand | STMicroelectronics |
| Part Number | VNH3SP30TR-E |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 36 V |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Motor Type | Brushed DC |
| Pin Count | 30 |
| Output Configuration | Full Bridge |
| Automotive Standard | AEC-Q100 |
| Dimensions | 17.2 x 16 x 2.25 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 40 V |
| Maximum IGBT Collector Current | 30 A |
| Minimum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | MultiPowerSO |
| Typical Switching Frequency | 10 kHz |


Have a requirement?
Chat with us