| Maximum Operating weight | 12700 kg, 13000 kg |
| Brand | Sumitomo |
| Excavator Model | SH130-5, SH130-5LC |
| Maximum Engine Power | 70.9 kW |
| Maximum Bucket Capacity | 0.50 m³ |
| Max digging depth | 5540 mm |













| Bore | 95.4 mm |
| No. of Cylinder | 4 |
| Max. Torque | 359 N.m |
| Maximum Bucket Capacity | 0.50 m³ |
| Travel Speed | 5.6 km/h |
| Swing Speed | 14.3 rpm |
| Ground Clearance | 440 mm |
| Gradeability | 35° |
| Track length on ground | 2790 mm, 3040 mm |
| Width of super structure | 2500 mm |
| Hydraulic Pump Minimum flow | 2 x 129 lpm |
| Max digging depth | 5540 mm |
| Max digging height | 8770 mm |
| Max digging reach | 8310 mm |
| Maximum dumping height | 6390 mm |
| Tail Swing Radius | 2130 mm |
| Arm Length | 2.50 m |
| Boom Length | 4.63 m |
| Cooling System | 14.6 L |
| Fuel Tank | 260 L |
| Engine Oil | 17 L |
| Hydraulic Tank | 82 L |
| Brand | Sumitomo |
| Condition of Excavator | New |
| Engine Model | ISUZU AJ-4JJ1X |
| Maximum Operating weight | 12700 kg, 13000 kg |
| Excavator Model | SH130-5, SH130-5LC |
| Maximum Engine Power | 70.9 kW |
| Engine Type | Water-cooled |
| Shoe Width | 600 mm |
| Bucket digging force | 90 kN |
| Overall Height (Top of Boom) | 2810 mm |
| Overall Height (Top of Cab) | 2790 mm |




Have a requirement?
Chat with us