| Brand | Taiwan Semiconductor |
| Part Number | BC338-25 A1 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 625 mW |
| Mounting Type | Through Hole |
| Brand | Taiwan Semiconductor |
| Part Number | BC338-25 A1 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 625 mW |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 5.1 x 4.1 x 4.7 mm |
| Maximum Collector Base Voltage | 30 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.7 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 25 V |
| Maximum DC Collector Current | 800 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5 V |
| Minimum DC Current Gain | 160 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | TO-92 |
| Transistor Configuration | Single |
Have a requirement?
Chat with us