| Brand | TATA HITACHI |
| Excavator Model | EX 1900-6 |
| Maximum Engine Power | 1080 hp |
| Maximum Operating Weight | 191000 kg |
| Maximum Bucket Capacity | 12 cum |
| Condition of Excavator | New |













| Maximum Engine Power | 1080 hp |
| Maximum Operating Weight | 191000 kg |
| Maximum Bucket Capacity | 12 cum |
| Gradeability | 58% (30 deg) |
| Swing Speed | 3.8 rpm |
| Max digging depth | 5920 mm |
| Maximum dumping height | 10440 mm |
| Boom Length | 8.3 m |
| Arm Length | 3.6 m |
| Brand | TATA HITACHI |
| Excavator Model | EX 1900-6 |
| Condition of Excavator | New |

Have a requirement?
Chat with us