| Brand | TATA HITACHI |
| Excavator Model | EX 8000-6 |
| Maximum Engine Power | 1940 hp |
| Maximum Operating Weight | 811000 kg |
| Maximum Bucket Capacity | 40 cum |
| Condition of Excavator | New |













| Maximum Engine Power | 1940 hp |
| Maximum Operating Weight | 811000 kg |
| Maximum Bucket Capacity | 40 cum |
| Gradeability | 60 % (30 deg) |
| Swing Speed | 3.2 rpm |
| Travel Speed | 2 km / h |
| Shoe Width | 1850 mm |
| Max digging depth | 4100 mm |
| Maximum dumping height | 13800 mm |
| Bucket tearout with boost | 227000 Kgf |
| Engine Oil | 500 L |
| Brand | TATA HITACHI |
| Excavator Model | EX 8000-6 |
| Condition of Excavator | New |
| Engine Model | CUMMINS QSKTA60-CE |

Have a requirement?
Chat with us