| Engine | Cummins ISBe 5.9 CRDi, SCR Technology |
| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Tata |
| Model Name/Number | LP 1512 |
| Suitable Applications | Inter-City |
| Max. Power | 135 hp@2500 rpm |










| Engine | Cummins ISBe 5.9 CRDi, SCR Technology |
| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Tata |
| Model Name/Number | LP 1512 |
| Warranty | 3 years / 3 lakh km on driveline |
| Clutch | 330 mm dia, Organic |
| Electricals/Battery | 2 x 12 V, 150 Ah, Alternator |
| Emission Norms Compliance | BSIV |
| Engine Cylinders | 6 |
| Engine Displacement | 5883 cc |
| Fuel Injection System | Common Rail |
| Fuel Tank Capacity | 250 Litres |
| Gearbox | G40 synchromesh |
| Gradeability | 21% |
| Max. Speed | 80 kmph |
| Max. Torque | 430 Nm@1500 rpm |
| Transmission | 5 speed manual (5F+1R) |
| Chassis Frame | Ladder type with rivetted / bolted cross members |
| Anti-Roll Bar | Front only |
| Axle Configuration | 4 x 2 |
| Engine Location | Front |
| Front Overhang | 1185 mm |
| Front Suspension | Semi elliptical leaf springs, With telescopic shock absorbers |
| Front Track | 1926 mm |
| Ground Clearance | 276 mm |
| GVW | 16200 kg |
| Max Width | 2560 mm |
| Overall Length | 7380 mm (4225 wb),9495 mm (5195 wb) |
| Rear Axle | Single reduction hypoid gears, Fully floating axle shafts |
| Rear Overhang | 1970 mm (4225 wb), 3115 mm (5195 wb) |
| Rear Suspension | Semi elliptical leaf springs, With telescopic shock absorbers |
| Rear Track | 1809 mm |
| Turning Circle Diameter | 16.8 m (4225 wb),20.3 m (5195 wb) |
| Tyres | 10R20 - 16PR, Radial tyre |
| Vehicle Configuration | Chassis with face-cowl |
| Wheelbase | 4225 mm 5195 mm |
| Suitable Applications | Inter-City |
| Max. Power | 135 hp@2500 rpm |
| Automatic Transmission | No |
| Driver Seat Type | 6 way adjustable |
| Instrument cluster | Analog |
| Steering Adjustment | Rigid |
| Steering Type | Power Steering |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Spring actuated acting on rear wheels |
| Retarder | No |
| Service Brakes | Air brakes |
| Tubeless Tyres | No |
| Service Interval | 40000 km (Short route) : 60000 km (Long route) |

Have a requirement?
Chat with us