



| Seating Capacity | 9 Seater, 11 Seater |
| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Tata |
| Model Name/Number | LP 407/29 : Cityride 20 Seater |
| Warranty | 3 Years/3 Lakh Km on driveline 1 year on body |
| Max. Power | 91 HP@2800 rpm |











| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Tata |
| Model Name/Number | LP 407/29 : Cityride 20 Seater |
| Warranty | 3 Years/3 Lakh Km on driveline 1 year on body |
| Max. Power | 91 HP@2800 rpm |
| Seating Capacity | 9 Seater, 11 Seater |
| Overall Length | 4935 mm |
| Air Conditioning | No |
| Max. Torque | 250 Nm@1400-2400 rpm |
| Transmission | 5 speed (5F+1R) manual With 5th overdrive gear |
| Gearbox | Synchromesh |
| Fuel Tank Capacity | 70 Litres |
| Emission Norms Compliance | BSIV |
| GVW | 3510 Kg |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Front Suspension | Semi elliptical leaf springs With hydraulic telescopic shock absorbers |
| Rear suspension | Semi elliptical leaf springs With hydraulic telescopic shock absorbers |
| Anti-roll Bar | Front only |
| Tyres | 215/75 R 15 |
| Wheelbase | 3050 mm |
| Turning Circle Radius | 6 m |
| Ground Clearance | 210 mm |
| Overall Width | 1975 mm |
| Overall Height | 2550 mm |
| Front Axle | Dead Rigid I-Beam, Reverse Elliot Type |
| Front Overhang | 900 mm |
| Rear Overhang | 985 mm |
| Rear Axle | Live Rigid |
| Steering Type | Power Steering |
| Steering Adjustment | Rigid |
| Instrument Cluster | Analog With LED display |
| Automatic Transmission | No |
| Telematics/GPS Tracking | No |
| Openable Quarter Ventilation Glass | Yes |
| Sun Visor | Flap type |
| Front Windshield | Single piece laminated glass |
| Rear Windshield | Single piece tempered glass |
| Side Windows | Sliding glass |
| Hatrack | Tubular |
| Passenger Seat Type | Bench seats |
| Arm Rests | Available on front seats |
| Bottle Holder | Available on each seat |
| Saloon Light | LED lights |
| Step Lamp | Yes |
| Speakers | Provision for fitment |
| Bell Switch | 1 no. on stanchion pipe |
| Service Brakes | Air brakes |
| ABS | Yes |
| Anti-Roll Bar | Front and Rear |
| Grab Handle | Available on each seat |
| Chin/Tooth Guard | Available on each seat |
| Window Guardrail | Yes |
| Guide/Grab Rail | Yes |
| Roof Hatch | No |
| Fire Extinguisher | Yes |
| First Aid Box | Yes |
| Peep Window | Yes |
| Fog Light | Provision |
| Tubeless Tyres | No |
| Retarder | No |
| Seat Belts | Flap type on front seats |
| Door Alarm | Yes |



Have a requirement?
Chat with us