| Seating Capacity | 35 Seater, 36 Seater, 41 Seater, 43 Seater, 44 Seater |
| Max. Power | 180 hp@2500 rpm |
| Brand | Tata |
| Model Name/Number | Magna LPO 1618 |
| Warranty | 3 years / 3 lakh km on Driveline |
| Air Conditioning | Yes |















| Max. Power | 180 hp@2500 rpm |
| Brand | Tata |
| Model Name/Number | Magna LPO 1618 |
| Warranty | 3 years / 3 lakh km on Driveline |
| Fuel Type | Diesel |
| Clutch | 380 mm dia, Air assisted Hydraulic operated |
| Electricals/Battery | 2 x 12 V, 150 Ah, Alternator: 90 Amps |
| Emission Norms Compliance | BSIV |
| Engine | Cummins ISBe 5.9 CRDi, SCR Technology |
| Engine Cylinders | 6 |
| Engine Displacement | 5883 cc |
| Engine Location | Front |
| Fuel Injection System | Common Rail |
| Fuel Tank Capacity | 350 Litres |
| Gearbox | G750 synchromesh |
| Gradeability | 30% |
| Max. Speed | 80 kmph |
| Max. Torque | 700 Nm@1200-1600 rpm |
| Transmission | 6 speed manual (6F+1R), With overdrive gear |
| Seating Capacity | 35 Seater, 36 Seater, 41 Seater, 43 Seater, 44 Seater |
| Overall Length | 12000 mm |
| Anti-Roll Bar | Yes |
| Axle Configuration | 4 x 2 |
| Body Structure | Galvanized tubular structure from Marcopolo |
| Chassis Frame | Ladder Type |
| Floor Type | Anti-skid vinyl, flooring |
| Front Axle | Rigid type |
| Front Overhang | 2400 mm |
| Front Suspension | Weveller |
| Front Track | 1964 mm |
| Ground Clearance | 239 mm |
| GVW | 16200 kg |
| Internal Height (Saloon) | 1940 mm |
| Overall Height | 3700 mm |
| Overall Width | 2600 mm |
| Passenger Door Type | Pneumatically operated |
| Rear Overhang | 3390 mm |
| Rear Suspension | Air suspension |
| Rear Track | 1817 mm |
| Seating Layout | 2 x 2 |
| Turning Circle Diameter | 23.7 m |
| Tyres | 11R22.5 - 16PR, Tubeless Radial tyre |
| Wheelbase | 6200 mm |
| Air Conditioning | Yes |
| AC Vents | Individual adjustable, Integrated in hatrack |
| Arm Rests | Available on each seat |
| Automatic Transmission | No |
| Bottle Holder | Yes |
| Driver Seat Type | 6 way adjustable |
| Front Windshield | Single piece laminated glass, Rubber mounted |
| Instrument cluster | Analog |
| Luggage Space | Side luggage boot, 8.1 Cu.M luggage space |
| Magazine Holder | Yes |
| Mobile Charging Point | Yes |
| Music System | Yes |
| Openable Quarter Ventilation Glass | Yes |
| Passenger Seat Type | Push-back / Semi-sleeper with lumbar support |
| Rear Windshield | Single piece, toughenedPasted glass |
| Saloon Light | LED lights, Night lamp integrated in hatrack |
| Side Windows | Single piece, toughened pasted, 50% grey tinted |
| Speakers | Yes |
| Steering Adjustment | Rigid |
| Steering Type | Power Steering |
| Step Lamp | Yes |
| Sun Visor | Roll down type |
| Video Screen | Yes |
| ABS | Yes |
| Driver Area Partition | Yes |
| Emergency Exit | Yes |
| Fire Extinguisher | Yes |
| First Aid Box | Yes |
| Fog Light | Yes |
| Parking Brakes | Flick valve operated acting on rear wheels |
| Retarder | Hydrodynamic retarder |
| Seat Belts | Yes |
| Service Brakes | Air brakes |
| Tubeless Tyres | Yes |



Have a requirement?
Chat with us