| Load Body Options | 18 Cu.M Box body, 23 Cu.M Box body |
| Brand | Tata |
| Model Name/Number | Prima LX 3125.K |
| Gross Vehicle Weight | 31000 kg |
| Max. Power | 242 hp@2500 rpm |
| Max. Torque | 950 Nm@1200-1700 rpm |















| Brand | Tata |
| Model Name/Number | Prima LX 3125.K |
| Max. Power | 242 hp@2500 rpm |
| Max. Torque | 950 Nm@1200-1700 rpm |
| Warranty | 6 Years / 6000 Hrs on driveline, 3 Years / 3000 Hrs on vehicle |
| Clutch | Single dry plate, 430 mm dia, Organic |
| Emission Norms Compliance | BSIV |
| Engine | Cummins ISBe 6.7, SCR Technology |
| Engine Cylinders | 6 |
| Engine Displacement | 6693 cc |
| Fuel Injection System | Common Rail |
| Fuel Tank Capacity | Diesel: 260 Litres; Ad-blue: 35 Litres |
| Fuel Type | Diesel |
| Gearbox | Tata G 1150 |
| Gradeability | Crawler gear: 40%; First gear: 26% |
| Max Speed | 60 kmph |
| Transmission | 9 speed manual (8 F+1 CR+1 R) |
| Load Body Options | 18 Cu.M Box body, 23 Cu.M Box body |
| Gross Vehicle Weight | 31000 kg |
| Axle Configuration | 6 x 4 |
| Anti-Roll Bar | Front and Rear |
| Cabin Tilt Mechanism | Tiltable cabin |
| Cabin Type | Day cab |
| Chassis Depth | 286 mm |
| Chassis Flange Width | 90 mm |
| Chassis Frame | Ladder type with cross members |
| Chassis Thickness | 7 mm |
| Front Axle | Forged I Beam, Reverse Elliot Type, Twin steerable axles |
| Front Suspension | Parabolic leaf springs |
| Ground Clearance | 254 mm |
| Rear Axle | Single Reduction RA 109 SRT, RAR |
| Rear Suspension | Bogie suspension |
| Tyres | 11 x 20 - 16 PR Crossply, Non mining |
| Vehicle Configuration | Cabin with Box body |
| Wheelbase | 5250 mm |
| Air Conditioner (A/C) | Yes |
| Arm Rest | Yes |
| Automatic Transmission | No |
| Bottle Holder | Yes |
| Cabin Suspension | Fully suspended |
| Cruise Control | No |
| Driver Seat Type | 6 way adjustable |
| Instrument Cluster | Digital |
| Music System | No |
| Openable Quarter Ventilation Glass | No |
| Power Windows | No |
| Steering Adjustment | Tilt and telescopic, Electronic control |
| Steering Type | Power steering |
| Telematics/GPS Tracking | Yes |
| ABS | Yes |
| Differential Lock | Yes |
| Exhaust Brake | Yes |
| Fog Light | Provision |
| Reverse Parking Buzzer | Yes |
| Seat Belts | Yes |
| Service Brakes | Air Brakes |
| Tubeless Tyres | No |



Have a requirement?
Chat with us