| Brand | Tata |
| Model Name/Number | Prima LX 4028.S HR |
| Cabin Tilt mechanism | Hydraulically tiltable |
| Max. Power | 267 hp@2500 rpm |
| Max. Torque | 970 Nm@1200-1700 rpm |
| Fuel Tank Capacity | 400 Litres |













| Brand | Tata |
| Model Name/Number | Prima LX 4028.S HR |
| Max. Power | 267 hp@2500 rpm |
| Max. Torque | 970 Nm@1200-1700 rpm |
| Fuel Tank Capacity | 400 Litres |
| Warranty | 4 years / 4 lakh km on driveline, 2 years / 2 lakh km on vehicle |
| Clutch | Single dry plate, 430 mm diaOrganic With Clutch Booster |
| Electricals / Battery | 24 Volts |
| Emission Norms Compliance | BSIII |
| Engine | Cummins ISBe 270Direct Injection, Turbo-charged |
| Engine Cylinders | 6 |
| Engine Displacement | 6700 cc |
| Fuel Injection System | Common Rail |
| Fuel Type | Diesel |
| Gearbox | G 1150 with overdrive gear, 9F-Synchromesh, 1R- Constant mesh |
| Gradeability | 18.3% |
| Max. Speed | 100 kmph |
| Transmission | 9 speed manual (8F+1CR+1R) |
| Cabin Tilt mechanism | Hydraulically tiltable |
| Gross Combination Weight | 40200 kg |
| Axle Configuration | 4 x 2 |
| Cabin Type | Sleeper cabin with 4 point suspension |
| Chassis Depth | 286 mm |
| Chassis Flange width | 90 mm |
| Chassis Frame | Channel section with cross members |
| Chassis Thickness | 7 mm |
| Front Overhang | 1482 mm |
| Front Suspension | Parabolic leaf springs |
| Kerb Weight | 6950 kg |
| Overall Length | 5898 mm |
| Overall Width | 2585 mm |
| Rear Axle | HR 210 Hub Reduction Axle Fully Floating,RAR-6.14 |
| Rear Suspension | Semi-elliptical leaf springs |
| Turning Circle Diameter | 12.9 m |
| Tyres | 10R20-16PR |
| Wheelbase | 3460 mm |
| Air Conditioning | No |
| Automatic Transmission | No |
| Cabin Suspension | Semi suspended |
| Cruise Control | Yes |
| Driver Seat Type | 4 way adjustable |
| Instrument Cluster | Digital, With fuel coaching |
| Mobile Charging Point | Yes |
| Music System | No |
| Openable Quarter Ventilation Glass | No |
| Power Windows | No |
| Steering Adjustment | Tilt and telescopic |
| Steering Type | Power Steering |
| Telematics / GPS Tracking | No |
| ABS | Yes |
| Differential Lock | No |
| Fog Light | No |
| Parking Brakes | Full air hand operated brakes, Acting at rear wheels |
| Seat Belts | Yes |
| Service Brakes | Air brakes |
| Tubeless Tyres | No |


Have a requirement?
Chat with us