| Gross Vehicle Weight | 7490 kg |
| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Tata |
| Model Name/Number | SFC 709 Ex |
| Warranty | 3 years / 3 lakh km on driveline |
| Max. Power | 85 hp@ 2800 rpm |













| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Tata |
| Model Name/Number | SFC 709 Ex |
| Warranty | 3 years / 3 lakh km on driveline |
| Max. Power | 85 hp@ 2800 rpm |
| Max. Torque | 250 Nm@1400-2400 rpm |
| Clutch | 280 mm dia |
| Electricals / Battery | 12 V, 100 Ah; Alternator: 65 Amps |
| Emission Norms Compliance | BSIV |
| Engine | 4SP CR, Turbo Intercooled |
| Fuel Injection System | Common Rail, Electronic Delhpi |
| Fuel Tank Capacity | 120 Litres |
| Gearbox | GBS 40, Synchromesh type |
| Max Speed | 80 kmph |
| Transmission | 5 speed manual (5F+1R) |
| Gross Vehicle Weight | 7490 kg |
| Load Body Options | Fixed Side Deck, High Side Deck |
| Axle Configuration | 4 x 2 |
| Cabin Type | Semi-forward day cab |
| Chassis Depth | 200 mm |
| Chassis Flange width | 60 mm |
| Chassis Frame | Ladder type with cross members |
| Chassis Thickness | 5 mm |
| Engine Cylinders | 4 |
| Front Axle | Forged I Beam, Reverse Elliot Type |
| Front Overhang | 760 mm |
| Front Suspension | Semi-elliptical leaf springs, With telescopic shock absorbers |
| Gradeability | 27% |
| Ground Clearance | 194 mm |
| Kerb Weight | 3215 kg (FSD), 3265 kg (HSD) |
| Loading Span | 12.6 ft |
| Overall Height | 2850 mm (HSD) |
| Overall Length | 5975 mm |
| Overall Width | 2226 mm (HSD), 2051 mm (Cabin with chassis) |
| Rear Axle | Fully Floating, Single reduction hypoid gears |
| Rear Overhang | 1415 mm |
| Rear Suspension | Semi-elliptical leaf springs, With auxiliary springs, With telescopic shock absorbers |
| Turning Circle Diameter | 13.5 m |
| Tyres | 7.50x16-16 PR, 6+1 tyres |
| Vehicle Configuration | Cabin and chassis, Cabin with load body options |
| Wheelbase | 3400 mm, 3800 mm |
| Additional.3 | Digital clock |
| Air Conditioning | No |
| Automatic Transmission | No |
| Bottle Holder | Yes |
| Cabin Suspension | No |
| Cruise Control | No |
| Driver Seat Type | 4 way adjustable |
| Engine Displacement | 2956 cc |
| Instrument Cluster | Analog, With LED display |
| Mobile Charging Point | Yes |
| Music System | No |
| Openable Quarter Ventilation Glass | Yes |
| Power Windows | No |
| Steering Adjustment | No |
| Steering Type | Power Steering |
| Telematics / GPS Tracking | No |
| ABS | No |
| Differential Lock | No |
| Exhaust Brake | Yes |
| Fog Light | Yes |
| Parking Brakes | Graduated valve controlled spring brake, Acting on rear axle |
| Reverse Parking Buzzer | Yes |
| Seat Belts | Yes |
| Service Brakes | Air brakes, With automatic adjustment |
| Tubeless Tyres | No |

Have a requirement?
Chat with us