| Gross Vehicle Weight | 31000 kg |
| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Tata |
| Model Name/Number | Signa 3118.T |
| Warranty | 4 Years / 4 Lakh km On Driveline, 2 Years / 2 Lakh km On Vehicle |
| Max. Power | 178 hp@2500 rpm |













| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Tata |
| Model Name/Number | Signa 3118.T |
| Warranty | 4 Years / 4 Lakh km On Driveline, 2 Years / 2 Lakh km On Vehicle |
| Max. Power | 178 hp@2500 rpm |
| Max. Torque | 685 Nm@1400-1600 rpm |
| Clutch | 380 mm dia With clutch booster |
| Electricals / Battery | 24 V, Alternator: 55 A |
| Emission Norms Compliance | BSIII |
| Engine | Cummins 6BT 5.9, Direct Injection, Turbo-charged |
| Fuel Injection System | Mechanical FIP |
| Fuel Tank Capacity | 400 Litres |
| Gearbox | G750, 6F-Synchromesh, 1R- Constant mesh |
| Max Speed | 80 kmph |
| Transmission | 6 speed manual (6F+1R) |
| Gross Vehicle Weight | 31000 kg |
| Load Body Options | Fixed Side Deck, High Side Deck |
| Axle Configuration | 8 x 2 |
| Cabin Type | Sleeper cabin |
| Chassis Depth | 285 mm |
| Chassis Flange width | 65 mm |
| Chassis Frame | Ladder type with cross members |
| Chassis Thickness | 7 mm |
| Engine Cylinders | 6 |
| Front Axle | Forged I Beam, Reverse Elliot Type |
| Front Suspension | Parabolic leaf springs, With telescopic shock absorbers |
| Gradeability | 22% |
| Kerb Weight | 7700 kg |
| Overall Length | 9420 mm |
| Overall Width | 2400 mm |
| Rear Axle | Fully Floating, Single reduction hypoid gears |
| Rear Suspension | Semi-elliptical leaf springs, With telescopic shock absorbers |
| Turning Circle Diameter | 19.9 m |
| Tyres | 10R20-16 PR, Radial tyres, 12+1 tyres |
| Vehicle Configuration | Cabin and chassis, Cabin with load body options |
| Wheelbase | 5505 mm |
| Air Conditioning | Optional |
| Automatic Transmission | No |
| Cabin Suspension | Fully suspended |
| Cruise Control | No |
| Driver Seat Type | 4 way adjustable, Mechanically suspended |
| Engine Displacement | 5883 cc |
| Instrument Cluster | Digital |
| Music System | Optional |
| Openable Quarter Ventilation Glass | No |
| Power Windows | No |
| Steering Adjustment | Tilt and telescopic |
| Steering Type | Power Steering |
| Telematics / GPS Tracking | Telematics unit as standard fitment, Service subscription free for 3 years |
| ABS | Yes |
| Differential Lock | No |
| Exhaust Brake | Yes |
| Fog Light | Optional |
| Seat Belts | Yes |
| Service Brakes | Air brakes |
| Tubeless Tyres | No |





Have a requirement?
Chat with us