| Payload | 1090 kg (4x2), 1000 kg (4x4) |
| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Tata |
| Vehicle Model | Xenon Crew Cabin |
| Max. Power | 85 hp@3000 rpm (4x2), 140 hp@3000 rpm (4x4) |
| Load Body Dimension | 4.7 x 4.6 feet |













| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Tata |
| Vehicle Model | Xenon Crew Cabin |
| Max. Power | 85 hp@3000 rpm (4x2), 140 hp@3000 rpm (4x4) |
| Clutch | Single plate dry clutch |
| Emission Norm Compliance | BSIV |
| Engine | 4x2 Variant : 4SPCR, 4x4 Variant : 2.2L DiCOR |
| Engine Cylinders | 4 |
| Engine Displacement | 2956 cc (4x2), 2200 cc (4x4) |
| Fuel Tank Capacity | 65 Litres |
| Gearbox | GBS76 - 5/4.1 Synchromesh |
| Gradeability | 32% (4 x 2), 70% (4 x 4) |
| Max Speed | 80 kmph |
| Service Interval | 15000 km |
| Torque (Max.) | 250 Nm @1000-2000 rpm (4x2), 320 Nm@1600-2200 rpm (4x4) |
| Transmission | 5 speed Manual (5F+1R), With overdrive gear |
| Payload | 1090 kg (4x2), 1000 kg (4x4) |
| Load Body Dimension | 4.7 x 4.6 feet |
| Anti-Roll Bar | Front and rear (Luxury variant, 4X2), Front only (Utility variant, 4X4) |
| Axle Configuration | 4 x 2, 4 x 4 |
| Front Suspension | Double wishbone type with torsion bar |
| Front Track | 1571 mm |
| Ground Clearance | 200 mm |
| GVW | 2950 kg |
| Overall Height | 1730 mm |
| Overall Length | 5125 mm |
| Overall Width | 1860 mm |
| Rear suspension | Parabolic leaf springs |
| Rear Track | 1571 mm |
| Seating Capacity | D + 4 |
| Turning Circle Radius | 6 m |
| Tyres | 215/75 R16 radial tubeless |
| Vehicle Configuration | Crew Cabin with Fixed Side Deck body |
| Wheelbase | 3150 mm |
| Air Conditioner (A/C) | HVAC Optional |
| Bottle Holder | Yes |
| Driver Seat Type | Bucket reclining seats with high head rest |
| Mobile Charging Point | Yes |
| Steering Adjustment | Tiltable and telescopic |
| Steering Type | Power Steering |
| Additional Safety | Provision for fog lamps, Immobilizer for security against theft |
| Seat Belts | Yes |
| Service Brakes | Front: Hydraulic Disc, Rear: Hydraulic Drum |
| Tubeless Tyres | Yes |


Have a requirement?
Chat with us