| Tolerance | ±0.2 nH |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Packaging Type | 0402 (1005M) |
| Maximum DC Current | 1.2 A |
| Maximum DC Resistance | 30 mΩ |
| Inductance | 1.3 nH |
| Tolerance | ±0.2 nH |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Packaging Type | 0402 (1005M) |
| Maximum DC Current | 1.2 A |
| Maximum DC Resistance | 30 mΩ |
| Inductance | 1.3 nH |
| Part Number | MHQ1005P1N3CT000 |
| Brand | TDK |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dimensions | 1 x 0.5 x 0.5 mm |
| Series | MHQ1005P |
| Maximum Self Resonant Frequency | 20 GHz |
| Inductor Construction | Multilayer |
| Core Material | Ceramic |

Have a requirement?
Chat with us