| Tolerance | ±5% |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Packaging Type | 0402 (1005M) |
| Maximum DC Current | 200 mA |
| Maximum DC Resistance | 1.3 Ω |
| Inductance | 56 nH |
| Tolerance | ±5% |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Packaging Type | 0402 (1005M) |
| Maximum DC Current | 200 mA |
| Maximum DC Resistance | 1.3 Ω |
| Inductance | 56 nH |
| Part Number | MLK1005S56NJT |
| Brand | TDK |
| Minimum Quality Factor | 6 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dimensions | 1 x 0.5 x 0.5 mm |
| Series | MLK1005S |
| Maximum Self Resonant Frequency | 2.6 GHz |
| Inductor Construction | Multilayer |

Have a requirement?
Chat with us