| Brand | TE Connectivity |
| Part Number | 1734742-8 |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Gold over Nickel |
| Brand | TE Connectivity |
| Part Number | 1734742-8 |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Gold over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Current Rating | 500 mA |
| Housing Material | PA9T |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Voltage Rating | 50 V ac |
| Series | FPC |
| Termination Type | ZIF Vertical Contact |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Contacts | 8 |
| Number Of Rows | 1 |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 0.5 mm |
| Locking Mechanism | Yes |

Have a requirement?
Chat with us