| Brand | TE Connectivity |
| Part Number | 5-520315-4 |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Termination Method | Solder |
| Brand | TE Connectivity |
| Part Number | 5-520315-4 |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Termination Method | Solder |
| Current Rating | 1 A |
| Housing Material | PET |
| Voltage Rating | 250 V ac |
| Series | Trio-Mate |
| Termination Type | Vertical Contact |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number Of Contacts | 4 |
| Number Of Rows | 1 |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 2.54 mm |

Have a requirement?
Chat with us