| Brand | TE Connectivity |
| Part Number | 84953-4 |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Tin over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Brand | TE Connectivity |
| Part Number | 84953-4 |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Tin over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Current Rating | 1 A |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Voltage Rating | 200 V ac |
| Series | FPC |
| Termination Type | ZIF Top Contact |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Contacts | 4 |
| Number Of Rows | 1 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Pitch | 1 mm |

Have a requirement?
Chat with us