| Brand | Tempatron |
| Part Number | D40-EG |
| Connector Gender | Male |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Current Rating | 1 A |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Brand | Tempatron |
| Part Number | D40-EG |
| Connector Gender | Male |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Current Rating | 1 A |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Housing Material | PC |
| Termination Method | IDT |
| Number Of Contacts | 40 |
| Contact Plating | Gold |

Have a requirement?
Chat with us