

| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | ADC0804LCN/NOPB |
| Signal Type | Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 20 |
| Resolution | 8-bit |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | ADC0804LCN/NOPB |
| Signal Type | Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 20 |
| Resolution | 8-bit |
| Architecture | SAR |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Dimensions | 26.42 x 6.6 x 3.3 mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 1 |
| Package Type | MDIP |
| Sampling Rate | 10 ksps |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |


Have a requirement?
Chat with us